Home » Baza Wiedzy » Medyczna marihuana – właściwości lecznicze 

Medyczna marihuana – właściwości lecznicze 

Na czym polega terapia medyczną marihuaną i przy jakich schorzeniach może pomóc? Poznaj najważniejsze informacje.

Medyczna marihuana – kto może zdecydować się na terapię konopiami?

W ostatnich latach medyczną marihuanę coraz częściej wykorzystuje się jako alternatywną formę terapii dla różnych schorzeń i dolegliwości. Jest środkiem łagodzącym ból i poprawia jakości życia pacjentów. Przeczytaj, jakie lecznicze właściwości medycznej marihuany i kto może z niej skorzystać.

Czy marihuana medyczna jest legalna w Polsce?

Medyczna marihuana jest legalna w Polsce od 2017 roku, co oznacza znaczący postęp w opcjach terapeutycznych dostępnych dla pacjentów. Nowe przepisy umożliwiły wszystkim lekarzom (z wyłączeniem specjalistów weterynarii) przepisywanie tego środka w sytuacjach, w których uznaje się zasadność terapii medyczną marihuaną.

Proces ten odbywa się w sposób analogiczny do przepisywania innych leków dostępnych na receptę (takich jak antybiotyki), którą można zrealizować wyłącznie w aptece. Ta zmiana otworzyła nowe perspektywy w dziedzinie medycyny, podkreślając rosnącą rolę marihuany medycznej jako ważnego elementu w terapii wielu schorzeń.

Medyczna marihuana – w jakich schorzeniach i chorobach jest stosowana?

Medyczna marihuana może być stosowana w łagodzeniu objawów wielu chorób. Zapewnia ulgę pacjentom, dla których tradycyjne metody leczenia okazały się nieskuteczne, lub jest stosowana jako uzupełnienie obecnej terapii. Łagodzi przewlekły ból różnego pochodzenia – od neuropatycznego ten wynikający z migren czy fibromialgii. Jest cennym wsparciem w leczeniu chorób neurologicznych takich jak stwardnienie rozsiane, padaczka, choroba Parkinsona czy Alzheimera, a także w przypadkach chorób autoimmunologicznych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów czy łuszczycy.

Terapia medyczną marihuaną jest skierowana również do pacjentów cierpiących na zaburzenia układu pokarmowego (chorobę Leśniowskiego-Crohna lub zespół jelita drażliwego). Wspomaga ona także osoby zmagające się z dolegliwościami ginekologicznymi takimi jak endometrioza czy bolesne miesiączki, a także z zaburzeniami snu czy nawet z autyzmem i zespołem Tourette’a. Wybór terapii medyczną marihuaną wymaga jednak starannej konsultacji z lekarzem, który oceni, czy w danym przypadku może ona przynieść więcej korzyści niż ryzyka. Znaczenie medycznej marihuany w terapii podkreśla dr n. med. Magdalena Nita:

Jako lekarz, wielokrotnie obserwuję, jak medyczna marihuana może przynieść ulgę pacjentom cierpiącym na różnorodne dolegliwości. W Centrum Medycyny Konopnej, gdzie w terapii wykorzystujemy medyczną marihuanę, widzę także korzystne efekty medycznej marihuany w leczeniu nudności i wymiotów u pacjentów poddawanych chemioterapii oraz w poprawie apetytu u pacjentów cierpiących na AIDS lub choroby nowotworowe.

Specjalistka podkreśla również znaczenie dalszych badań nad działaniem medycznej marihuany w leczeniu i łagodzeniu wielu dolegliwości:

Jestem przekonana, że medyczna marihuana ma potencjał w zapewnieniu ulgi pacjentom z różnych schorzeń, a jej stosowanie powinno być rozważane w kontekście indywidualnych potrzeb i historii medycznej pacjenta. Wspieram dalsze badania nad zastosowaniem marihuany w medycynie i uważam, że jest to ważna opcja terapeutyczna, która może pomóc wielu osobom w poprawie jakości życia.

W jaki sposób pacjenci stosują medyczną marihuanę?

Najczęściej wybieraną i zalecaną metodą inhalacji jest waporyzacja, dzięki której aktywne składniki konopi są dostarczane do organizmu w postaci pary. Waporyzacja pozwala także na lepsze kontrolowanie dawek i efektów działania dzięki możliwości regulacji temperatury. Taki sposób przyjmowania medycznej marihuany zmniejsza też ryzyko podrażnień dróg oddechowych i pozwala na większą kontrolę efektu psychoaktywnego.

Do przeprowadzenia waporyzacji susz konopi jest najpierw mielony, a następnie umieszczany w komorze grzewczej waporyzatora. Podgrzanie go do odpowiedniej temperatury umożliwia inhalację czystej pary zawierającej bioaktywne składniki. Ta metoda nie tylko zapewnia szybki efekt terapeutyczny, ale również jest bardziej ekonomiczna i pozwala na długotrwałe wykorzystanie właściwości leczniczych zawartych w roślinie.

Jakie właściwości lecznicze ma medyczna marihuana?

Preparaty na bazie medycznej marihuany oferują wiele terapeutycznych korzyści dzięki obecności aktywnych składników takich jak tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD). Te związki chemiczne wpływają na układ endokannabinoidowy organizmu, regulując ból, nastrój, apetyt i cykl snu. 

CBD to związek szczególnie ceniony za swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwlękowe oraz neuroprotekcyjne. Dodatkowo nie wywołuje efektów psychoaktywnych, które są charakterystyczne dla THC. Z kolei THC znajduje zastosowanie w łagodzeniu przewlekłego bólu, stymulowaniu apetytu i redukcji nudności, co jest szczególnie ważne dla pacjentów poddawanych chemioterapii. 

Ważne jest, aby leczenie tym środkiem odbywało się pod uważnym okiem lekarza, co umożliwi dopasowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz zminimalizowanie potencjalnych skutków ubocznych. Aby dowiedzieć się więcej na temat właściwości medycznej marihuany, warto odwiedzić stronę Centrum Medycyny Konopnej, na której pacjenci mają dostęp do wiedzy na temat najnowszych badań i dowodów naukowych na temat efektywności oraz bezpieczeństwa stosowania marihuany w medycynie.

Kto może wystawić receptę na medyczną marihuanę?

W Polsce receptę na medyczną marihuanę może wystawić każdy lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu (wyjątek stanowią weterynarze). Nie ma specjalnych ograniczeń co do specjalizacji lekarskiej w tej kwestii. 

Jednakże z racji specyfiki terapii i potrzeby dopasowania leczenia do indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta recepty wystawiane są najczęściej przez lekarzy specjalistów – neurologów, onkologów czy specjalistów medycyny paliatywnej, którzy mają doświadczenie w leczeniu schorzeń kwalifikujących do terapii medyczną marihuaną.

Bezpieczne korzystanie z medycznej marihuany

Bezpieczne stosowanie medycznej marihuany wymaga przestrzegania ustalonych zasad. Po pierwsze ważne jest, aby przed przystąpieniem do terapii przeprowadzić szczegółową konsultację z lekarzem, który oceni stan zdrowia pacjenta i potencjalne korzyści płynące z takiego leczenia. Specjalista pomoże również w ustaleniu optymalnej dawki i formy przyjmowania leku, co jest niezbędne do uzyskania najlepszych efektów terapeutycznych przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka ewentualnych skutków ubocznych.

Pacjenci powinni ściśle przestrzegać przepisanej dawki i nie wprowadzać samodzielnie żadnych zmian w schemacie leczenia bez wcześniejszego uzgodnienia z opiekunem medycznym. Dodatkowo należy pamiętać o regularnym monitorowaniu reakcji organizmu na leczenie, aby w porę zareagować na ewentualne niepożądane efekty. Stosowanie się do tych wytycznych zapewni nie tylko skuteczność terapii, ale również jej bezpieczeństwo.

Scroll to Top